Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE 5.0


Copyright Němčík design


2003 - 2014 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Kačeři v Jeseníkách PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Krutil   
Úterý, 25 Září 2007 23:10
Share
Image
Turistická základna ve Švagrově se stala v předposledním zářijovém víkendu centrem českého geocachingu. Na v pořadí už druhém setkání příznivcům této mimořádně zajímavé outdoorové aktivity Geo Jeseníky 2007 se na Mionovo (jedná se o nick pořadatele) pozvání dostavilo přes stovku kačerů. Kačer to je jakýsi mírně sebeironizující český překlad anglického cacher, tedy označení hledačů pokladů, chodících od úkrytu k úkrytu. Mimořádně příznivé počasí přálo jejich výpadům do blízkého i vzdáleného okolí. Večerní chlad zmírnilo opékání selete a přátelské posezení spojené s výměnou nashromážděných pokladů ve formě travel bagů a geo coinů -  jakýchsi putujících známek nebo medailí. Sešlo se jich na eventu celkem 87.....

Ze skupiny  travel bagů – tedy na  www.geocaching.com oficiálně registrovaného čísla spojeného s libovolným předmětem přiměřené velikosti a s určeným cílem putování daným vlastníkem tohoto předmětu – měl za sebou nejdelší cestu Cheese Head a to neuvěřitelných 41 670 kilometrů. Na svou pouť vyrazil na Floridě a k nám dorazil ze Slovenska. Geo coin je zase jakási medaile, rovněž s registračním číslem, obvykle vydaná při nějaké příležitosti např. olympiáda, charitativní akce atd.,  různým způsobem výtvarně zpracovaná, většinou putující od skrýše ke skrýši. Z coinů urazil nejdelší cestu Marekl 2007. Zajímavé je, že 33 432 km nasbíral při putování na území ČR.
    Pořadatel a domácí kačeři připravili hostům dvě zbrusu nové cache – Maršíkovský kostelík a Maršíkovské drahokamy, což pochopitelně lovcům pokladů nestačilo a vyráželi podstatně dál. Oproti minulým letům,  co  do počtu místních kačerů a nabídky úkrytů,  se situace v tomto ráji pěších turistů výrazně zlepšila.    Jen na území okresu Jeseník jsem zaregistroval 53 úkrytů. Kolik lidí se geocachingem u nás zabývá je těžko spočítat, jisté je, že zhruba 14 domácích kačerů zasadilo poklady k potěše těch ostatních.
    Pokud se chcete dostat na atraktivní místa o nichž nemáte ani páru, máte rádi pohyb v přírodě, dokážete se trošku orientovat v mapě a internetu, chcete získat nové přátele a neobvyklé zážitky, neváhejte a kupte si v nějakém bazaru GPS, zjistěte na www.geocaching.cz o co jde a vzhůru na lov.

 J. Krutil (Fotr)

Image
Na obrázku je Ceese Head, který má za sebou přes 40 tisíc km.

 
 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky