Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

All texts and photos are located are the property of the individual authors and is prohibited without their
consent in any way distribute or publish

jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu optimalize for: 1024x768 and higher, IE 5.0

Copyright Němčík design
a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 All rights reserved

Support: Kraliq 2005

Created in Joomla!

PageRank
 Už je po dožínkách PDF Print E-mail
Written by Jan Malý   
Sunday, 04 September 2005 22:29
Share
Image

Už je po prázdninách a na Jesenicku také i po dožínkách. Ty se oslavovaly v sobotu 3. září v Bělé pod Pradědem. Zdejší ovčín se proměnil v místo zábavy a různorodých soutěží, které vždy nějak souvisely se zemědělstvím.
Oslava dožaté sklizně začala již v sobotu dopoledne v Relaxcentru odborným seminářem ke  kvalitě masa. Od dvanácté hodiny začali k ovčínu přicházet první návštěvníci a prohlíželi si, co zajímavého pro ně letos organizátoři připravili. Nebylo toho zrovna málo. Začněme od toho největšího, co zajímalo především ty nejmenší návštěvníky. Ukázka běžně užívané zemědělské techniky například z firmy Agro ARW s.r.o. ze Staré Červené Vody. Posadit se za volant takového drobečka s průměrem kol větším než já, připadal bych si docela neohroženě. O něco živější byla ukázka stahování kmenů poražených stromů z lesa za pomoci koňské síly.............

Pokud jste však chovateli domácí drůbeže, pak jste si nemohli nechat ujít vystavované kachny, slepice a další opeřence. Pořadatelé mysleli i na poněkud nostalgičtější část dožínek, když připravovali muzeum zemědělský zařízení. Ve stodole, která byla mimochodem ještě od loňských BioDožínek vyzdobena kresbami dětí a byla také plná ovcí, koní a koz, jste mohli podívat s jakými klikami a koly museli naši dědečkové otáčet, když chtěli nějaký produkt nasekat nebo pomlít.

Věřím, že většina z čtenářů má alespoň k jednomu, chovatelství nebo zemědělství, blízko, ale pokud se přece jenom těmto aktivitám příliš nevěnujete, mohli jste zabrousit mezi stánky. Předmětem obchodu zde byly slaměné klobouky, vyřezávané dřevěné dekorace nebo třeba kosmetika Aloe Vera i s odborným výkladem.

Jeden takový odborný výklad vedl i první vicemistr Evropy ve vábení jelenů. Nejsem myslivec, takže mě překvapila škála zvuků, jakou se jeleni dorozumívají. Docela příhodná ukázka, blíží se totiž období jejich říje. K tomu samozřejmě patřila i ukázka z mysliveckého folklóru. V úvodu jsem psal o různých soutěžích. Bohužel vám nepovím, kdo se stal jejich vítězem, pouze mohu říct, že jste si mohli zasoutěžit například v dojení umělého vemene, pití půllitrů čerstvého mléka na ex nebo třeba v sekání dříví. Se soutěžemi za sladkou odměnu se pamatovalo i na děti. K tomu všemu jste mohli ochutnat z nabídky sýrů, rožněného hovězího a skopového masa a dalších pochutin.


Image Image
Image Image
Image Image

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky