Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

All texts and photos are located are the property of the individual authors and is prohibited without their
consent in any way distribute or publish

jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu optimalize for: 1024x768 and higher, IE 5.0

Copyright Němčík design
a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 All rights reserved

Support: Kraliq 2005

Created in Joomla!

PageRank
 Jeseníky PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 11 May 2011 00:00
Share

Image

Jeseníky jsouu jedním z nejvýznamnějších pohoří v České republice a největší na Moravě. Rozkládají se na ploše 740 km² . Ukrývají druhou nejvyšší horu České republiky - Praděd ( 1492 m.n.m ). Rozkládají se na severu Moravy. Na severu hraničí s Polskem a na západě s Orlickými horami. Jižně se rozpínají až ke Šternberku a na východě k Opavě. Jeseníky jsou tvořeny třemi hlavními částmi - Nízký Jeseník, hornatina Králického Sněžníku a Hrubý Jeseník.... Většina území je porostlá smíšenými nebo jehličnatými lesy ( především smrky ), doplněnými horskými loukami. Většina lesního porostu byla ovlivněna člověkem jen? jej průmyslově využíval a lesy byly v minulosti účelově dosazovány.Ve vyšších polohách lesy střídá kleč a na nejvyšších místech to jsou pouze travní porosty. Přes silný vliv člověka zde můžeme nalézt mnoho druhů rostlin a živočichů.Mezi ty nejvýznamnější patří například: Zvonek Jesenický (Campanula gelida) - Roste pouze v Jeseníkách a je proto vysoce vzácný. Díky tomu se dostal do znaku CHKO Jeseníky. Z živočichů je to například: Rys ostrovid (Lynx lynx) - jenž je naší největší kočkovitou ?elmou.
V oblasti Králického Sněžníku se také nachází světové rozvodí. Voda je odváděna do tří světových moří - Černého,Baltického a Severního.Z nejvýznamnějších řek můžeme uvézt řeku Moravu - protékající celou Moravou a vlévající se do Dunaje a men?ích kupříkladu řeku Bělou protékající Jeseníkem a vlévající se do polské Nisy. Ke krásám vytvořených vodou patří řada vodopádů jako jsou: Nýznerovské vodopády u Žulové nebo Velký vodopád pod Pradědem. Vodu rovněž využívá Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - nevětší u nás. 
Největší část pohoří spadá k okresům Jeseník, Bruntál a ?umperk. Mezi turisty vyhledávané památky patří: Ruční papírna ve Velkých losinách, hrad Sovinec u Olomouce, zámek Jánský vrch v Javorníku, jeskyně na Pomezí a jeskyně na Špičáku.
V zimě je pro turisty připravena řada lyžařských center. Nejoblíbenější jsou centra na Ramzové, Červenohorském sedle a Petříkově.
ImageImage

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky