Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

All texts and photos are located are the property of the individual authors and is prohibited without their
consent in any way distribute or publish

jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu optimalize for: 1024x768 and higher, IE 5.0

Copyright Němčík design
a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 All rights reserved

Support: Kraliq 2005

Created in Joomla!

PageRank
 Přehledy programů a akcí Vlastivědného muzea v Šumperku na měsíc srpen PDF Print E-mail
Written by Vlastivědné muzeum v Šumperku   
Thursday, 31 July 2008 21:11
Share
MUZEUM V ŠUMPERKU
Otevírací doba: úterý – pátek: 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00, sobota: 9.00 – 13.00, neděle: 13.15 – 17.00

Stálá expozice                       Příroda a dějiny severozápadní Moravy                             celoročně
Jako první muzejní expozice v ČR se může tato zmodernizovaná stálá expozice pochlubit zcela automatickým audioprůvodcem GuidePORTTM, který oživuje exponáty hned ve čtyřech jazykových mutacích – češtině, angličtině, němčině a polštině. Současně s instalací tohoto audioprůvodce došlo také k částečné rekonstrukci
a rozšíření mapovaného období o pravěké artefakty i o doklady nejnovějších dějin (do roku 1969).


Výstavní síň                         O pejskovi a lidech, aneb velká psí výstava                        do 31. srpna
Výstava představuje psa jako průvodce člověka od pravěku až po současnost – od pátrání po předcích psa, jeho domestikaci, křížení a šlechtění, zobrazení psů v různých dobách na různých předmětech, přes část věnovanou psům loveckým až po prezentaci psích plemen podle 10 skupin stanovených FCI. Návštěvníci si mohou prohlédnout i rodokmeny a různá „psí“ ocenění. Velkému zájmu se těší také dětský koutek s plyšovými pejsky, skládačkami a omalovánkami. Výstava potěší milovníky psů všech věkových kategorií, zvlášť vhodná je pro rodiny s dětmi. V sobotu 23. srpna od 15 hodin se v Pavlínině dvoře, ve kterém Vlastivědné muzeum v Šumperku sídlí, uskuteční derniéra výstavy nazvaná I pejskům končí prázdniny. Zveme vás na bohatý program!!


Rytířský sál a předsálí                 Významné osobnosti české vědy a techniky              do 7. září
Putovní výstava  zhotovená Národním technickým muzeem v Praze představuje vynálezy významných osobností české vědy a techniky. Vynálezy doplňují originální poznámkové sešity slavných vědců a vynálezců.
 


Hollarova galerie                 Na zdraví!... aneb vše o pití                                   do 14. září
Přijďte se dozvědět, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo, prohlédněte si nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů. Z archeologických nálezů nechybí loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si můžete spolu s poučením a rozšířením znalostí odnést také recepty na výrobu likérů
a zpěvníček lidových písní o pití.. S pozdravem „Kdo pije, ten žije!“ se těšíme na Vaši návštěvu.Galerie Šumperska                                 Známí i neznámí                                do 31. srpna
Prohlédněte si jedinečnou přehlídku tvorby českých i německých umělců ze Šumperska a Zábřežska, tvořících v letech 1850–1950 (Kurt Hallegger a Karl Brachtel ml., plastiky Gustava Jekela, díla Stanislava Lolka, Adolfa Kašpara, Františka Hoplíčka, Richarda Wiesnera, Zdeňka Sklenáře a dalších autorů).


Galerie mladých                Karolína Hlochová - Kresby                     do 8. září
Studentka 2. ročníku Vyšší odborné školy ve Volyni zve k prohlídce výstavy svých perokreseb, které se stávají symboly, jimiž komunikuje s okolním světem. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 29. července v 17 hodin.


KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE V ŠUMPERKU (KLÁŠTERNÍ KOSTEL)
Otevírací doba: út., čt. a pá: 10.00 – 12.00, 14.00 – 17.00, st. a ne.: 14.00 – 17.00, so.: 10.00 – 12.00


Výstava:                                 Všichni svatí za nás proste                       do 30. září
Výstava představuje výběr z grafické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku. Na grafických listech jsou vyobrazeni světci, mučedníci i vyznavači, kteří svou mučednickou smrtí či trvalým celoživotním vyznáváním křesťanské víry přinesli mocné svědectví o Kristu. V nádherných prostorách šumperského Klášterního kostela si můžete prohlédnout jejich zobrazení takovými umělci jako byli např. Rubens, Tizian či Dürer.
MUZEUM ZÁBŘEH

Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Výstava:                                       Užitné sklo a gobelíny 20. století                          do 30. srpna
Výstava zapůjčená z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, pobočky ve Valašském Meziříčí, zachycuje průřez produkcí sklárny ve Valašském Meziříčí – Krásně, která vyráběla zejména osvětlovací sklo. Prohlédněte si vzácná leptaná
a matovaná stínítka, tvarově nevšední sklo secesní, kuchyňská stínidla, hladké vrstvené sklo pastelových barev či tzv. triplexopál. Je zde také ukázka skla užitkového. Výstavu doplňují vzácné gobelíny z Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, která letos slaví sto let od svého založení.

Stálé expozice (v patře):                                                  celoročně
Z historie města a okolí, Jan Eskymo Welzl a Z pokladů zábřežského muzea                                                                            


MUZEUM MOHELNICE
Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00


Výstava:                                   Olbram Zoubek: Sochy                                   do 30. srpna
Přijďte posoudit výběr z téměř čtyřicetiletého díla známého akademického sochaře Olbrama Zoubka! Výstava zahrnuje více jak třicet soch v nadživotní velikosti, jsou zde k vidění i drobnější sochy, reliéfy a stély Při tvorbě se autor nechal inspirovat zejména řeckou, českou či keltskou mytologií a ženami. Zajímavé je i prostorové rozvržení exponátů mezi vstupní chodbu, výstavní prostory a nádvoří muzea. Výstava, která je částečně prodejní, přináší moderní umělecká díla nejvyšší úrovně, jejichž kvality a estetickou krásu jistě ocení nejen milovníci umění.

Stálá expozice:                                    Z dějin Mohelnicka                                           celoročně    
Nejlepší muzejní expozice roku 2005 přibližuje dějiny Mohelnicka od 11. století až po ryzí současnost.

PAMÁTNÍK ADOLFA KAŠPARA V LOŠTICÍCH
Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Stálé expozice:                               Památník Adolfa Kašpara                      1. dubna – 31. října
Prohlédněte si průřez tvorbou A. Kašpara – ilustrace k dílům významných spisovatelů, akvarely a tempery, grafiky a předměty z etnografické sbírky..
                                                              Kapitoly z dějin Loštic                                            celoročně   
Seznamte se s historií Loštic, včetně tragického osudu místní židovské komunity. Prohlédněte si proslulé loštické poháry a unikátní ručně malované mapy. Jsou zde vystavena také díla místních výtvarných umělců.
     
                                                    Z pokladů muzea                                     celoročně                                                                                 
Vedle předmětů denní potřeby si můžete prohlédnout doklady cechovní výroby, dobové fotografie a další zajímavé předměty. Nechybí ani výtvarné umění, kamenosochařské práce a připomínka tradice ochotnického divadla.

ZÁMEK ÚSOV
Otevírací doba:  út. - ne. (včetně státních svátků):  9.00 – 17.30 hod

Výstava:                                          Krása lesnických uniforem                 do 31. října
V budově, ve které sídlila jedna z nejstarších škol na Moravě, lesnická škola, si můžete prohlédnout exponáty ze sbírky Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila, které Vám přiblíží pestrost a proměny uniforem lesníků od konce 19. století do současnosti. Tato komorní výstava bude zahájena 1. srpna v 15.00.

Stálé expozice:                                                                                                       1. dubna – 31. října
Lovecko-lesnické muzeum – trofeje a preparáty evropské i exotické zvěře, zbrojnice, umělecká díla.
Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě – muzeum jedné z nejstarších středních škol na Moravě.
Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše (ve třetím patře zámku) – průřez umělcovou tvorbou.
Více informací se můžete dovědět na www.muzeum-sumperk.cz.

Согласно вашему приказу, осмелюсь доложить, господин лейтенант.

А между тем я уверен, что это они носятся тут по лесу да палят, чтобы нам всю игру испортить.

Вы, Балоун, должны постоянно следить за собой, чтобы не потерять веры в себя и в свою судьбу.

Архитектурный стиль Каса-дель-Корво, как и других больших помещичьих домов Мексики, можно назвать мавританско-мексиканским.

По правде говоря, я "Разработка лесосеки при помощи ВПМ 'Тимберджек 618В'"догадывался, что эта премьера не "Разработка лечебно-профилактических мероприятий при фасциолезе крупного рогатого скота на МТФ 'Калиново' Лужеснянского аграрного колледжа Витебского района Витебской области"единственный повод для такого далекого "Разработка малой свиноводческой фермы"путешествия.

Почти математическая абстракция.

Долоникус с размаху "Разработка мелиоративных мероприятий в условиях Бакчарского совхоза Томской области"сел на землю.

Две "Разработка мер борьбы с демодекозом в условиях МТФ 'Калиново'"недели раз в четыре "Разработка мероприятий по повышению мясной продуктивности взрослого скота"года как раз то, что надо.

Папа обвел "Разработка мероприятий по повышению эффективности отрасли растениеводства в СПК 'Перепелкино' Джанкойского района АР Крым"взглядом сложенные у "Разработка мероприятий по созданию оптимальных условий содержания кобыл на откорме в конюшне"стены тела своих недавних тюремщиков.

Незнакомец подъехал совсем "Разработка научно-обоснованной технологии возделывания гороха в условиях Юкаменского района Удмуртской Республики"близко; теперь его лошадь шла почти "Разработка научно-обоснованной технологии возделывания клевера лугового в условиях Глазовского района Удмуртской Республики"вровень с лошадью Мака.

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky