Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

All texts and photos are located are the property of the individual authors and is prohibited without their
consent in any way distribute or publish

jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu optimalize for: 1024x768 and higher, IE 5.0

Copyright Němčík design
a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 All rights reserved

Support: Kraliq 2005

Created in Joomla!

PageRank
 Obnovena původní Priessnitzova lesní sprcha v lázních Jeseník PDF Print E-mail
Written by Město Jeseník www.jesenik.org   
Tuesday, 30 November 2021 00:00
Share

Při toulkách stezkou Vincenze Priessnitze si můžete odpočnout a nabrat síly k dalšímu poznávání jedinečného dědictví Studničního vrchu a jesenických pramenů v nově vybudovaném odpočívadle. A toto odpočívadlo není ledajaké, jeho zvláštností je Priessnitzova přírodní sprcha.
Nové lesní odpočívadlo nesoucí název Svornost bylo vybudováno podle dostupných historických materiálů Lesní správou Jeseník. Tento altán je vybudován na místě, kde stála původní lesní sprcha Svornost (Concordia – Herren – Dusche), tedy východně od Bezručova pramene. První zmínky o sprše jsou z roku 1839. Kamenná stavba s dřevěnou střechou byla několikrát přebudována, ale v druhé polovině minulého století už ji nikdo neudržoval. Zůstala pouze část kamenných základů a zídek. Nový altán byl navržen podle historických kreseb jako otevřená kamenná stavba s dřevěnou střechou. Sprcha, v zadní oddělené části, je napájena pramenitou vodou z okolních vodních zdrojů, z kterých jsou napájeny také sousední prameny. Zídka, která propojuje prameny odpočívadla, je původní. Byla jen očištěna a vyspravena.
Při stavbě altánu byl stavební firmou využit kámen z původních zdí, který byl doplněn o místní přírodní kamenivo. Kameníci se snažili o historický vzhled zdiva.
Ačkoliv samotnou stezku vybudovali členové Hnutí Brontosaurus Jeseník, v minulých letech se také Lesní správa Jeseník zapojila do její údržby, v rámci níž byly opraveny nebo postaveny i další objekty – Altán Bezručův pramen, obnovení Pramenu Anna, obnovení Smrkového pramenu atd. Nové lesní odpočívadlo Svornost bylo postaveno z vlastních prostředků LČR, s.p. v rámci Programu 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky. Díky při realizaci nového odpočívadla však také patří Priessnitzovým léčebným lázním a.s., Tomáši Vlazlovi a Ondřeji Trunečkovi.
Slavnostní otevření odpočívadla proběhne v rámci oslav Týdne Vincenze Priessnitze v pátek 18. října. Sraz účastníků je v 15 hodin před Sanatoriem Priessnitz.
 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky